Zvyky a tradície
Zvyky a tradície
î vynášanie Moreny (v podobe slamenej figuríny oblečenej do ženských šiat)
î má symbolizovať koniec zimy a príchod jari.
î Mladé dievčatá odnesú Morenu k potoku, na brehu ju vyzlečú, zapália a hodia do potoka.
Na troch kráľov- 6. januára chodia chlapci prezlečení za troch kráľov po domoch, spievajú koledy a predvádzajú trojkráľovú hru, zobrazujúcu návštevu troch kráľov po narodení Ježiša v Betleheme (tzv. chodenie s hviezdou).
Fašiangy- boli odjakživa obdobím zábavy, hodovania a ich vrcholom je fašiangová zábava s maskami, ktoré predstavujú rôzne zvieratá. Ukončením fašiangov je „pochovávanie basy“, pri ktorom sa paroduje skutočný pohreb. Po fašiangoch kresťania dodržiavajú štyridsaťdňové obdobie veľkonočného pôstu (jednoduchá strava, nekonajú sa zábavy a pod.)
Veľká noc- je najvýznamnejším kresťanským sviatkom roka
slávi sa na prvú nedeľu po prvom splne po jarnej rovnodennosti
Na prvého mája- ľudia dodnes „stavajú máje“, obyčajne na námestí alebo uprostred dediny. V minulosti stavali máje mládenci tomu dievčaťu, o ktoré sa uchádzali, príp. mládenci spoločne postavili máj na počesť všetkých dievčat v dedine.
Svätojánska noc- (z 23. na 24. júna) počas nej sa dodnes nad dedinami pália veľké vatry a preskakujú sa za spevu a tanca.
Pamiatka zosnulých- ( dušičky) 2. novembra ľudia zvyknú navštevovať cintoríny, aby si pripomenuli svojich blízkych zosnulých. Na hroby sa kladú vence a zapaľujú sa za duše zomretých sviečky.
Sviatok sv. Mikuláša- (6. december) V tento deň má chodiť svätý Mikuláš s čertom po domácnostiach a rozdávať sladkosti, príp. hračky deťom, ktoré boli poslušné. Sladkosti sa vkladajú do čižmy, ktorú si deti večer pred spaním nachystajú. Neposlušným deťom Mikuláš prinesie cibuľu alebo uhlie.
Vianoce- Nesmie chýbať vianočný stromček vyzdobený sladkosťami, na ktorý sa tešia najmä deti. Na večeru sa ako prvá podáva vianočná oblátka - oblátka s medom. Zoberie sa jablko a prekrojí sa naprieč - keď jadierka po rozkrojení vytvárajú pravidelnú päťcípu hviezdu, znamená to zdravie. Menu sa líši podľa jednotlivých regiónov, zvykne sa podávať kapustnica alebo hrachová polievka a ryba so zemiakovým šalátom. Po večeri si rodina rozbalí darčeky pod stromčekom, spievajú sa koledy alebo sa pozerajú v televízii vianočné rozprávky.
Silvester- Posledný deň v roku, 31. december je zasvätený pamiatke pápeža Silvestra I., o ktorého živote vieme len veľmi málo. Noci z 31. decembra na 1. januára sa v minulosti pripisovala magická moc - práve počas tejto noci mohli zlé sily najviac ublížiť. Ľudia ich zaháňali práskaním bičom, hlasným trúbením a pod. Dnes namiesto toho zapaľujeme ohňostroje a o polnoci je zvykom osláviť príchod nového roku prípitkom.